Baş Ağrısı

Baş ağrısı toplumda en sık rastlanan şikayetlerden biridir.Baş ağrısı çok geniş bir kavram olduğu için çoğu zaman yanlış teşhis ve tedavi ediliyor.Bu Türkiye’de yapılan bir araştırmayla da kendini gösteriyor; 1998 yılında yapılan incelemelere göre Türkiye de migrenli hastaların %75 i ,gerilim tipi baş ağrısı şikayeti olanların ise %50 sine doğru teşhis konulabiliyor.Nedenler aslen bunlarken hastalara sinüzit,kireçlenme ya da yüksek tansiyon gibi tanılar konulabiliyor.

Baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Baş ağrısı çoğu insanı sıkıntıya sokan bir durum.Fakat korkulacak kadar büyük bir sorun değil baş ağrılarının yüzde 10´u tümör, kanama, damar tıkanıklığı vb. nedenlerden kaynaklanıyor. Baş ağrısının yüzde 90´ının ise oldukça değişik nedenleri var.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Ağrı, tüm kafadaki derinin kasların kasılması sonucu meydana gelir. Bu kasılmaların nedenleri hala araştırma konusudur. Stres, gerginlik, depresyon, kötü duruş-oturuş, boyun eklemleri kökenli sorunlar,nedenleri arasında gösterilebilmektedir aynı zamanda beyinde bulunan bazı biyokimyasal değişiklikler de bu ağrının oluşumunda etkilidir. Aşırı kahve tüketimi, diş sıkma, gıcırdatma, uyku apne sendromu, uykusuzluk veya depresyon gibi nedenlerde baş ağrısı oluşumunda etkilidir.

Migren

Migren’in oluşum nedeni bilinmemektedir. Beyinde bulunan sinirlerin, damarların beyindeki biyokimyasal maddelerin ve bazı çevresel etkenlerin migren oluşumunda etkili oldukları bilinmektedir. Migrende içten veya dıştan gelen bir etkenle beynin tamamına yayılan elektriksel bir aktivite oluşur. Bu aktivite neticesinde birtakım biyokimyasal maddeler salınır ki buda beyin damarlarının genişlemesine yol açar.Ardından zonklayıcı tipte baş ağrısı meydana gelir. Hava değişimleri alkol alımı, çikolata, aç kalma, uykudaki düzensizlik, migren atağını başlamasına sebeplerdir.

Baş ağrısı tedavisi

Gerilim tipi ve migren tedavisinde ağrıyı engelleyici ilaçlarla önlem alınabilmektedir.Fakat sürekli ağrı kesicinin kullanılması önerilmemektedir. Zira bu ağrı kesiciye bağlı baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Migren atağı esnasında kuvvetli ağrı kesiciler ve bulantıyı giderici ilaçlar almak gerekebilir. Başa soğuk kompres uygulamak, baş ve boyun masajı yaptırmak, sessiz ve loş ışıklı bir ortamda dinlenmek ağrının giderilmesinde etkili olabilir.Uyku düzenine dikkat etmek,stresle başa çıkmak gerekmektedir.

Baş Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli?

Ağrı aniden meydana geldi ise ve birkaç dakika içerisinde çok şiddetli seyretmeye devam ediyorsa beyin kanaması şüphesi doğabilir.Bu ağrılar günler öncesinden başladı ise ve giderek şiddetini artırıyor ise beyin tümörü yada kafa iç basıncını artıran rahatsızlıklar şüphesi doğabilir.

, ,

2 Responses to Baş Ağrısı

  1. Daral 08 Ağustos 2012 at 20:54 #

    uyarılar kısmında tumsaglik.com yazıyor … tumsaglik.com in uzantısı bir sitemi yoksa gece nöbetinde uykusuzken mi eklendi uyarı kısmı dikkatsizlik hakkında da makale eklerseniz en başta size sonrasında da vatandaşa faydası olacağını düşünüyorum. Pembe rengin erkekler üzerindeki yumuşatıcı etkisi hakkında tecrübelerinizi neden paylaşmadığınızı anlamış değilim.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Mehmet öz ağrıları giderme yolları yöntemleri kramp göz seğirmesi | Tüm Sağlık - 06 Eylül 2012

    […] Dondurma baş ağrısı […]

Bir Cevap Yazın