Bebeklerde Göz İltihabı: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bebeklerde göz iltihabı nedir?

Dakriyosistit de denilen Göz İltihabı,Göz yaşı kesesinin iltihaplanması sonucu görülür.Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur.Gözde yaşarma,bazı durumlarda ise göz pınarlarında çapak şeklinde kendini gösterir.

bebeklerde göz iltihaplanmasıBebeklerde Göz iltihabı nedenleri?

İnce bir deri tabakası gözyaşı kanalının burna uzanan kısmını kapatır,bu göz yaşının akmasına mani olur ve göz yaşı birikir.Eğer tedavi geciktirilirse,burada iltihap meydana gelir.Bazen haftalarca gözde iltihap görülebilir.

Bebeklerde Göz iltihabı belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirtiler,tek yada her iki gözde fazlalaşmış gözyaşı birikintisi ve göz pınarında irin.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Eğer bebeğinizde gözyaşı iltihabı belirtilerini görüyorsanız,doktora götürmelisiniz.İltihap tedaviye cevap vermedi ise, gözyaşı akışının normale dönmesi,iltihabın tedavi edilebilmesi , buruna akan gözyaşı kanalının açılmasını gerektirebilir.Buna da en iyi göz doktorları yanıt verir.

Doktorlar ne yapar?

Gözyaşı kanalının tıkanıklığını açmak ve gözyaşı akışını sağlamak için,doktor iltihaplanmış gözyaşı kesesine bastırır.Gerektiğinde bakterileri öldürmek için,göz damlası verir.

Bitkisel ilaçlar

Günde 4 defa,gözotu bitkisini kaynatın ve onunla iltihaplı gözü yıkayın.

Alternatif Tedavi

Bebeğiniz uyandığında kaynatılmış ılık suya,kullanılmamış ıslak mendil ya da pamuklu bezi batırın ve gözlerini hafif hafif yıkayın.Pamuk kullanmayın dağılabilir.Papatya çayı daha çok tahriş edileceğinden kullanmamakta fayda vardır.

,

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın