Benler neden çıkar?

benBenler, Dermatolojinin çok özel alanlarından biridir.Bazı benlerin kanserleşme olasılıkları olduğu için, düzenli ben takibi yapılmalı ve önemle üzerinde durulmalıdır.

Benler doğumsal ve edinsel olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Doğumsal benler doğumla birlikte veya 2 yaşından sonra ortaya çıkan benlerdir. Edimsel benler ise daha sonra ortaya çıkar.Beyaz ırk da hemen herkeste çeşitli sayılarda ben vardır. Edinsel benler 20-30 yaş arasında maksimum sayılarına ulaşırlar ve yavaş yavaş azalırlar.

Benler neden çıkar?

Benlerin gerek edinsel gerek doğumsal olsun neden oluştukları konusunda kesin bir bilgi yok fakat oluşumları konusunda şunlar söylenebilir; deri, renk yapan hücrelere sahiptir bu hücrelere melanosit adı verilir.Bunlar deriye renk veren melanin denilen bir madde salgılamaktadır.Bu madde bazı yerlerde yoğun olarak salgılandığı zaman benleri meydana getirmektedir.Güneş bunların koyulaşmasına neden olmaktadır.

Bunlar ile birlikte viral benler de olabilmektedir.Halk arasında bu tür benlere “et beni” adı verilmektedir.Bunlara virüs denilen mikroorganizmalar neden olmaktadır.Bu virüsdler her bireyin vücuduna girer fakat bu benleri yapamaz.Çünkü bu virüse karşı doğal bir direncimiz var.Şayet bu direnç kırıldığı zaman bu benler meydana gelmektedir.

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın