Boyun Fıtığı: Tanısı, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun tam olarak 7 tane boyun omurundan meydana gelmektedir.Bu omurların aralarında hareket kabiliyetini sağlayan diskler bulunkatadır.Diskler bünyesinde su ve kollajen bir yapı barındırmaktadır.Bu sayede hem iki kemiğin birbirlerine temasını önlemekte hem de taşıdığı ağır yükleri,bir nevi yay görevi görerek absorbe etmektedir.

İlerleyen yaşlarda veya birtakım travmalar neticesinde disk dokusu bünyesinde barındırdığı su gider ve tıpkı yağsız çalışan bir motor gibi,hareket kısıtlanır ve daha sert bir yapı oluşur.Diskin dış tarafındaki daha sert yapıda olan ufak yırtıklardan yumuşak olan kısım dışarı taşıyor.Hatta bazı durumlarda omur yapısında meydana gelen deformeler neticesinde,küçük kemik çıkıntıları meydana geliyor.İç kısımdaki yumuşak olan yapının ya da kemiklerin etrafındaki dokulara baskısı ile oluşan bu duruma “boyun fıtığı” adı verilmektedir.

 

boyun fıtığı

boyun fıtığı

Boyun neden ağrır?

Boyun ağrıları hayatın her evresinde meydana gelebilecek bir durumdur.Boyun ağrısı,yaşamı boyunca her 3 kişiden 1’ini ziyaret etmiştir.Boyun omur ismi verilen kemiklerden,eklemlerden,omurların arasında bulunan disklerden ve omurga etrafındaki kas ve bağlardan oluşmaktadır.Bu kısımların herhangi birinde meydana gelen bozukluklar boyu ağrısına sebep oluyor.Hastalık olarak incelendiğinde  boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromları, romatizma, osteoporoz, kötü duruş gibi problemler karşımıza çıkıyor. Boyun ağrılarının en dayanılmaz olanı ve sık rastlananı ise boyun fıtıklarıdır.

Boyun fıtığının belirtileri?

Boyun fıtığında başlıca belirti ağrı hissidir.İlk zamanlarda buna sırt ağrısı da eşkil edebilmektedir.Hastalığın ilerlemesiyle birlikte,dejenere olan disk sinirlere baskı yapar ve kollarda,parmak uçlarında ağrı ve uyuşma hissi meydana getirir.Sinirin maruz kaldığı bu baskı,giderek güç kaybına neden oluyor.Eğer zamanında tedavi edilmez ise,bu güç kaybı bacaklara kadar inebiliyor.

Boyun fıtığı tanısı

Doktora başvuran kişilerin şikayetleri boyun fıtığı tanısını kendini ele vermeye yetiyor.Fakat kesin sonuca varabilmek için, doktorlar tarafından muayene ediliyor ve  MR isteniyor.Birtakım hastalıklar da boyun ve kolda ağrı hissi uyandırabileceği için hastalığın diğerlerinden ayırıcı özellikleri gözetilmelidir.Zira boyun omurlarını tutan tümör ya da enfeksiyonlar da benzer şikayetlere yol açabiliyor.

boyun fıtığı,omurilik,disk sıkışması,resimleri,görüntüleri

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığında hastalık için tüm tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra yine de başarıya ulaşılamaz ise ameliyat kararı veriliyor.Çoğu hasta için genellikle,istirahat,fizik tedavi ya da ilaç tedavisi uygulanıyor.İlk zamanlarda şiddetli ağrılar ile baş edilebilmesi için,istirahat ve ilaç tedavisi başlanıyor.Ağrı azaltıldıktan sonra fisik tedavi safhası başlıyor.Ödem azaltıcılar,ağrı kesiciler,kas gevşeticiler verilen ilaçlar arasında.İlk zamanlarda ani hareketleri önlemek amacıyla kısa bir zaman da olsa boyunluk önerilebiliyor.Boyunluk uzun süre kullanıldığı taktirde boyun kaslarını zayıflatabileceğinden pek tavsiye edilmiyor.

Boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavinin büyük bir önemi var.Boyun bölgesine sıcak uygulamaları,kasları gevşetmek amaçlı uygulanan kızıl ötesi ışınlar,ultrason ve elektriksel uyarıcılar kullanılıyor.

Boyun fıtığı ameliyatı

Boyun fıtığı tedavisinde ameliyat gerektiren durumlar sadece %10. Ancak ilerleyici kas güvü kaybı,duyu bozuklukları ya da refleks kayıplarına yol açabilecek,boyun fıtıklarında,diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalarda,omurga kırığı veya kayması olanlarda,ciddi omurilik baskısı altındaki hastalara ceraahi müdehalelerde bulunuluyor.

Günümüzde uygulanan boyun fıtığı ameliyatları hastanın rahatlamasına kesin çözüm sunuyor.Ayrıca yeni uygulanan yöntemler ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlarında önüne geçiyor.

, ,

2 Responses to Boyun Fıtığı: Tanısı, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

  1. Derviş 19 Temmuz 2013 at 14:46 #

    Aşkın çaresi var mı ? Panpa !

  2. mine 30 Ekim 2013 at 11:17 #

    boyun fıtığı çok sıkıntılı bir durum.kollarda uyuşma meydana geliyor ve sıcak bir yere gidip güzelce terlemedikçe boyun yumuşamıyor.

Bir Cevap Yazın