Gebeliği Engelleyen Faktörler

Kadınlar da gebeliği engelleyen faktörler 5 ana başlıkta toplanabilir.  Bu nedenler istatistiklere bakılarak verilmiştir.Yinede kesin tanı doktorunuz tarafından verilmelidir.

YUMURTLAYAMIYOR OLABİLİRSİNİZ

Her 10 kadından 1’inde bulunabilen, Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği ve erkeklik hormonlarında artışa neden olabilmektedir.Kadınlar da yumurtlamayı engelleyen faktörlerin başında gelmektedir.Bununla birlikte yumurtlayamamanın nedenleri arasında: obezite, aşırı zayıflık, tiroid bezlerinde ki dengesizlikler gösterilebilir.
Düzenli beslenerek ideal kilo yakalanmalıdır.Bir sağlık kuruluşuna gidilerek, polikistik over sendromu olup olmadığı kontrol ettirilir.

gebeligi-engelleyen-faktorlerEŞİNİZDE PROBLEM GEBELİĞİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER OLABİLİR

Çocuğunuzun olmayışı eşinizden kaynaklanıyor olabilir.Günümüz de çevresel faktörler ve yanlış beslenme alışkanlıkları erkeklerin kısır olma olasılığını artıran sebepler arasında.Eşinizin şişman olması ve sigara- alkol gibi bağımlılıklarının oluşu, hamileliği engelleyen sebepler arasında gösterilebilir.Eşinizin sperm sayımı yaptırması gerekebilir.

YETERİNCE SAĞLIKLI YUMURTANIZIN OLMAMASI GEBELİĞİ ENGELLEYEN FAKTÖR OLABİLİR

Her kadının belirli sayıda yumurta sayısı vardır.Yaş ilerledikçe bu sayıda azalmalar görülür.30’lu yaşlarda ki kadınların gebe kalma olasılığı yaklaşık %20’dir.
Sağlıklı yumurtalara sahip olabilmek için, kilo vermeli ve sigara alışkanlığından vazgeçmelisiniz.Çocuk sahibi olmak istiyor fakat sağlıklı yumurta sayınız az ise, bir an önce doktora başvurmalısınız.

ENDOMETRİOZİS GEBELİK ENGELLER

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen Endometriozis hastalığı çocuk sahibi olmanıza engel olabilir.Endometriozis hastalığı, kadının her ay düzenli adet olmasını sağlayan rahim içi zar dokusunun (endometrium) rahim içi dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve/veya karın içi zarında yerleşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Rahim dışında meydana gelen bu kanamalar her adet döneminde gündeme gelebilir.Bunun neticesi olarak, tüplerde, karın zarında yapışmalar, yumurtalıklar da kist meydana gelebilir. Üreme çağında ki kadınlarda çoğunlukla rastlanılan bir durumdur.Kadınlarda görülen kısırlığın yaklaşık %20’sini çikolata kisti neden olmaktadır.Yine bu sorun bir hekim gözetiminde tedavi edilmelidir.

FALLOP TÜPLERİ KAPALI OLABİLİR

Kadınlar da kısırlık nedenlerinin %10 luk kısmı Fallop Tüplerinin kapalı veya zarar görmüş olmasından kaynaklıdır.Daha önce ameliyat olmuş olmak, endometriozis (çikolata kistleri) veya cinsel yolla bulaşan birtakım hastalıklar bunun nedeni olabilir.Öncelikle tüplerin açık olup olmadığı araştırılmalıdır.Eğer tüpler tıkalı ise, tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın