Günlük Cilt Temizliği

Öncelikle cildin günde en az bir defa nemlenmeye ihtiyacı vardır. Akşamları mutlaka bir cilt nemlendiricisi kullanılması gerekir. Çünkü gece uyku esnasında cilt nemi daha iyi alır ve güne daha iyi taşır. O yüzden, günlük cilt temizliğinde 1 defa nemlendirici kullanıyorsanız bunu da gece yatmadan önce kullanmanızda fayda var.

Günlük cilt temizliğinde, sabahları yüzü saf su ile yıkamak çok iyi olur fakat saf su her zaman bulunamayacağından yine musluk suyu kullanılmak zorundayız. Ardından nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Göz altlarını serçe parmak ile 20-30 tur kadar nemlendirici yedirilmeli. Ardından şakaklarda 20-30 tur yapılmalı. Ayda veya 2 ayda bir hafif peeling yapılabilir. Fakat ciltte siyah noktalar veya sivilceler var ise, ölü tabaka çok yoğun ise, cilt bolca nemlendirdikden sonra peeling yapılmalıdır.

günlük cilt temizliği20-30 ‘lu yaşlarda gece kremi kullanılmaması gerekir. Bu daha çok 40 ve üzeri yaşlar için gerekli bir cilt temizleme yöntemidir. Basit bir nemlendirici ile cildi nemlendirip uyumak yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nemlendiriciyi kullanırken gözaltına ve şakaklara lenf drenajı uygulamak. Yukarı da da bahsedildiği gibi yirmili turlar atmak gerekli. Bu sayede yüzde kan dolaşımı çoğalır ve göz altı morlukların dan kurtulmuş olursunuz. İlerisi içinde yatırım olacaktır.

Günlük cilt temizliği yaparken, öncelikle alın’dan başlanılmalı ve ardından yanak, çene, burun ve son olarak boyuna geçilmelidir. En çok kir tutan yerler alın, burun yanları ve çene altıdır.

Genellikle günlük cilt bakımı yaparken yağlı ciltlere jel veya losyonlar kuru ciltlere ise kremler tercih edilmelidir.

Cilde bulaşmış olan kirleri, makyaj lekelerini veya ciltteki yağ salgısını en iyi temizleme yöntemlerinden biri temizleme sütü kullanmaktır. Temizleme sütleri derin bir temizlik sağlar.

Temizleme kremleri, temizleme losyonlarına göre daha fazla yağ oranı içermektedir. Bu sebepten dolayı yağlı ciltlerin losyon kullanmalarında fayda var.

Yağlar, ciltteki yağı (sebum, yağ, makyaj artıkları) çözmeyi sağlarlar. Su ise suda eriyebilen maddeleri çözer. Kir ve keratin pulları gibi suda eriyemeyen maddeler de tonikli pamukla silinmek şartıyla temizlenir.

Eğer günlük cilt temizliği için sabun kullanıyorsanız mutlaka  Ph 5,5-6,5 olan sabunları tercih etmelisiniz. Sabun seçerken rengine, kokusuna, içerisinde bulunan vitaminlere aldanmayın sizin için en önemli kıstas yumuşak bir temizlik yapması ve cilt dengesini koruması olmalıdır.

Cildinizi temizledikten sonra tonik kullanabilirsiniz. Tonikler, cildinizde kalan son artıkları arındırır ve gözenekleri sıkıştırmaya yarar.

 

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın