Kas Erimesi (sarkopeni) nedenleri

Kas erimesi insanların başına gelebilecek bir sorundur.Kas erimesi nedenleri aşağıda verilmiştir.Kas kütlesi,erken yaşlarda vücut kütlesinin yaklaşık olarak üçte birini kapsamaktadır.76 yaşına kadar bu oran yarı yarıya azalmaktadır.Bu kayıp 50’li yaşlarda başlayarak 70’li yaşlarda kaslarda kuvvet kaybı olarak görülmeye başlamaktadır.

Kas erimesi yaşlanmakla kendini gösteren,kaslardaki güç ve dayanıklılığın kaybedilmesi olarak adlandırılabilir.Kas erimesi yaşlılarda kendi işini yapabilme kuvveti düşünülerek,oldukça önem arzediyor.80’li yaşlarda her 5 kişiden 2 si bu sorunla karşı karşıya kalmış durumda.

Kas Erimesi nedenleri arasında beslenme bozukluğu gelmekte.Yaşlılarda çabuk doyma hissi,tat ve koku duyusunun zayıflaması,iştahsızlık,depresyon gibi bazı nedenler iştahsızlığa yol açarak beslenme düzenini etkilemektedir.Kas Erimesi nedenleri arasında gösterilen beslenme bozukluğunun önüne geçmek için protein açısından zengin besinler almaları gerekmektedir.Vüvut ağırlığının kg başına,o kadar gram protein alınmalıdır.Örneğin 70 kg bir kişi günde en az 70 g protein almalıdır.Folik asit ve b12 vitamin eksiklikleride Kas Erimesi nedenleri arasında gösterilebilir.

Kas Erimesi nedenleri arasında düzenli egzersiz yapmama yatıyor.Hafif ağırlıklar kullanılarak,kas dayanıklılığını artırmak mümkün,kas dayanıklılığı egzersizleri hem kasları hemde sinirleri uyarmaktadır.
Kas Erimesi nedenleri adlı makaleyi okudunuz.

, ,

3 Responses to Kas Erimesi (sarkopeni) nedenleri

 1. havva 19 Kasım 2013 at 15:52 #

  65 yasinda seker tansiyon ve kas zayifligi olan biriyim agrilarim cok fazla ne yapmalim hangi doktora gitmeliyim yardimci olurmusunuz

  • nesoist 20 Kasım 2013 at 21:23 #

   Bu sorunlara genellikle hastanelerin Geriatri Bölümü bakmaktadır.Acil şifalar dileriz.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kas erimesi, tedavisi, belitrileri, nedenleri | Tüm Sağlık - 15 Haziran 2012

  […] Kas erimesi nedenleri nelerdir? […]

Bir Cevap Yazın