Mısır Şurubu’nun Zararları

Fast-food, yani hazır gıdaların vücudumuza olan zararları her gün gündeme gelen bir konu fakat biz bunun ne kadar farkındayız? Bizlere sürekli yemek yeme isteği uyandıran mısır şurubu bu gıdaların başında geliyor. Mısır Şurubu’nun Zararları arasında Obezite, siroz, kolesterol, diyabet gibi hastalıklar yatıyor. Yabancı kaynaklarda HFCS olarak araştırabilirsiniz.

Öncelikle Mısır Şurubu ile Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunu birbirinden ayırmak gerekir.

Mısır şurubu’nun zararları ele alınacaksa öncelikle geleneksel mısır şurubu ile yüksek fruktoz içeren mısır şurubunu birbirinden ayırmak gerekir. Geleneksel mısır şurubu; mısır nişastasından elde edilen yiyecek şurubudur ve glikoz içerir. Daha çok  yiyeceklerde dokuyu yumuşatmak, hacim katmak, şekerin kristalleşmesini engellemek ve aromayı arttırmak maksatlı kullanılmaktadır.  Yüksek fruktoz mısır şurubu, daha yüksek düzeyde fruktoz içeren bir tatlandırıcıdır ve asıl zararlı olan budur. Yüksek fruktozlu mısır şurubu; mısır nişastasının önce glikoza, sonra da bu glikozun yüksek oranlı fruktoza dönüştürülmesiyle oluşturulan kimyasal şekerdir. Sofra Şekeri ile aralarında yapı olarak fazla bir fark bulunmamaktadır. Sofra Şekeri %50 fruktoz içerirken, yüksek fruktozlu mısır şurubu %55 civarında fruktoz içermektedir. Mısır gevreği veya abur cuburlar da fruktoz oranı %43’e kadar duşebilmektedir.

Uzmanlara göre tüketmemiz gereken şeker doğal pancarından elde edilen şeker. Doğal şeker budur. Fakat mısır şurubu yani bizlerin kullandığı izimle Nişasta Bazlı Şeker mısır nişastasının çeşitli işlemlerden geçirilerek üretilen şekerdir.

Mısır Şurubu'nun zararları

Mısır Şurubu’nun zararları

Nişasta parçalanarak glikoza ardından glikoz fruktoza dönüştürülüyor. Mısır şurubu %80 oranında, fruktoz %20 oranında glikozdan oluşmaktadır. Yeme alışkanlıklarını, düzeyini ve öğünleri alt üst eden mısır şurubudur.

Mısır şurubu, metabolizmanın akışına olumsuz etki ederek karşı konulamaz bir yeme isteği doğurmaktadır.Mısır şurubu vücutta leptin hormonunun tutulumunu azalttığı için açlık duygusu hissedilmemekte ve kontrol altına alınamamaktadır. Leptin hormonu insana artık doyduğunu, yemeyi bırakması gerektiğini bildiren hormondur.

Doğal olmayan şeker karaciğerimiz tarafından algılanamaz bu nedenle parçalanıp enerjiye dönüşmesi yerine yağ olarak depolanır ve buda aşırı kilolara neden olur.

Fruktoz, doyma hissine katkı sağlamamasına rağmen kan şekeri glikoz ile aynı enerji (kalori) potansiyeline sahiptir. Bu nedenle fark etmeden tükettiğimiz yüksek fruktoz, şişmanlık ve aşırı kilolardan doğan hastalıkları ortaya koymaktadır.

5 madde ile Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu’nun Zararları

  • İçerdiği şeker, obezite ve diyabete neden olabilmektedir.
  • Yüksek fruktozlu mısır  şurubu biyokimyasal değildir.
  • Bileşiminde civa içeren maddeler bulunur.
  • Tıp ve beslenme uzmanları Mısır şurubu kullanımını desteklemez.
  • Düşük kaliteli ve besin değeri zayıf gıdalarda bulunur.

Mısır şurubu nelerde bulunur?

Mısır şurubu (Glikoz- Fruktoz şurubu) :Şekerler, sakızlar, aromalı gazlı içecekler, bisküviler, gofretler, çikolatalar, kek, meyve suyu, gazoz, kola, pasta, fındık fıstık ezmeleri, reçel, baklava, kadayıf, şekerpare gibi paketlenmiş gıdalarda kullanılmaktadır. Ürün alırken içindekiler bölümünde Glikoz- Fruktoz şurubu yazısına dikkat.

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın