Öksürük için ballı kahve

Uzun süre geçmeyen öksürük şikayetlerine karşı,sıcak suya karıştırılan ballı kahve son derece yararlı oluyor.Sabah öğle ve akşam olarak günde 3 defa bu karışımı içmeniz gerekiyor.

oksuruk icin balli kahveİranlı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, Primary Care Respiratory Journal dergisinde yayınlanan bu araştırma sonucuna göre,solunum yollarında oluşan enfeksiyonların sonucu oluşan öksürüğe ballı kahve kortizondan bile daha yararlı oluyor.

Bir kaç hafta süren öksürüğe karşı,yaklaşık 100 hasta da yapılan araştırmada 1. gruba,yarım kg bal ve 70 gr kahve,2.gruba,320 mg kortizon bulunan prednizolon, son gruba ise balgam söktürücü etkisi olan macunlar verildi.

Hastalardan üç macunu bir çorba kaşığı alarak bir bardak sıcak suda eriterek bi hafta da 8 saat arayla günde üç defa tüketmeleri sağlandı.

Öksürük skorları ballı kahve içen grupta tedavi öncesi 2.9’ken tedavi sonrası 0.2’ye, kortizon içen grupta 3 olan skor tedavi sonrası 2.4’e, guaifenesin içen grupta ise tedavi öncesi 2.8 olanöksürük şiddeti 2.7 olarak gözlemlendi.

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın