Tüm Sağlık

Genel Kategorisi

Parmak Burkulması

Ocak 15, 2012 Genel 1 yorum

Parmak burkulması,parmaklar boyunca uzanan ligament yani bağların zarar görmesidir.Parmak burkulmasının en yaygın nedenlerinden biri elinizin üzerine birşey düşmesi olabilir.Yada spor yaparken burkulmalar yaşanabilir.Parmak burkulması aşırı derecede ağrılıdır ve şişlik eşlik eder.Barmak burkulması belirtileri arasında eklem yerinde ağrı,aynı bölgede şişlik,parmakta dengesizlik,parmağı bükmeye çalıştığınızda şiddetli ağrı hissi olarak sayılabilir.

Eğer bu bulgulara rastladıysanız derhal bir bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.Eğer doktor bulguları da burkulma yönünde ise tedavi burkulmanın şiddetine göre değişecektir.Örneğin parmak burkulmasında sadece eklem ve ligamentler de esneme vardır yada eklemde bir durağanlık, ligamentler de kısmen yırtıklar olabilir.En şiddetli olanında ise bağ dokularında yırtılmalar dır.Bu durumda hasarlı bağların ameliyat edilmesi gerekebilir.

Parmak burkulması tedavisinde öncelikle ağrı kesici ilaçlar verilebilir.Şişliğin giderilmesi için günde 4 kez 20 dakika boyunca buz uygulanır.Parmağınızın sabit kalabilmesi için bir atel yada bandaj verilir.Bu durumda parmağınızı kalp seviyesinde tutmak yararlı olacaktır.

En hafif burkulma en geç 1 hafta içerisinde iyileşme göstermektedir.Bir kaç hafta geçmesine rağmen yinede parmağınızı bir yöne hareket ettirirken acı duyabilirsiniz.


Facebook'ta Paylaş

One Comment

 1. Ayak Bileği Burkulması,tekrarlayan burkulma tedavisi nedenleri | Tüm SağlıkAğu 7, 2012 at 16:12Reply

  […] Tekrarlayan ayak bileği burkulmaları […]

Bu konu hakkında birşeyler yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Son Eklenen Makaleler
Sponsor
Hakkımızda
Tumsaglik.com ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • MUSA KAĞIT: Musa Kagıt · Serdivan, Sakarya, Turkey BENİM KIZIM 10 YAŞINDA BİZDE 3 GÜN ÖNCE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ŞUAN BOLBOL BANYO VE LOSYONLA KAŞINTIYI KESMEYE ÇALIŞIYORUZ BİRAZ İŞE YARIYOR.. BENİM SİZLER İLE BU KONUYU PAYLAŞMAMIN SEBEBİ UMUDUMUZ OLAN ÖZEL BİR SU ŞİMDİ ONU DENİYECEZ NETİCE ALIRSAK SİZLERLE PAYLAŞIRIM HERKEZE GEÇMİŞ OLSUN View Post
 • neşe çebi: arkadaşlar 10 hafta oldu hala...ara ara oğlumun karın ağrısı oluyor..... ben trabzonda Mokaddes kalyoncu ve özgür kasapçopur..beye gittik ikisindende Allah binlrece kere razı olsunnnn......kortizonla İnşallah düzelecekkk...cemilcümlemize acil şlifalarrr View Post
Resimler
 • Kısırlık Nedir? Sebepleri nelerdir?
 • Benler neden çıkar?
 • Metin2 Pvp Serverler
 • Günlük Cilt Temizliği
 • A vitamini
 • Gebeliği Engelleyen Faktörler
Uyarı
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor konsültasyonunun yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.