Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler

Bu konuda yıllardır yazılıp çizilir.Onlarca yöntem önerilir ve karşılığında onlarca bahane üretilir.Bu yazımızda sizler için sigarayı bırakmada ki en mantıklı önerileri derledik.

Neden bırakmak istiyorum?

İçenlerin çoğu sigarayı bırakmak isterler.Bıraktıkları takdirde çeşitli kazanımlarının da olacağını bilirler.Siz neden bırakmak istediğinizi kendinize sorun.Bu neden sigarayı bırakmakta ki başlıca sebebiniz olsun.Bu gerek sizinle birlikte sevdiklerinizin de zarar görmesini engellemek olabilir gerekse akciğer kanserine yakalanma riskinin verdiği korku olur veya maddi sebeplerdir.Bu nedenler kişiden kişiye değişir.Siz öncelikli bırakma nedeninizi düşünün.

Bir anda bırakamazsanız üzülmeyin

Sigarayı bir anda bırakmak zordur.Herhangi bir tıbbi yardım almadan sigarayı bırakmaya çalışanların büyük çoğunluğu, nikotin ihtiyacından dolayı tekrar başlamaktadır.Vücut nikotine alışmıştır bir kere ve bir anda kesildiğinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkar.Beyniniz sürekli nikotin isteyecektir.

Replasman Terapisi

Sigarayı bıraktığınız da beyniniz size baskı yapacaktır.Nikotin ihtiyacı sizi agresif, sıkılgan ve huzursuz hissettirir.Bu durumlar için nikotin replasman terapisi alabilirsiniz.Nedir bu? Nikotin sakızı, pastiller veya nikotin bantları.Araştırmalar bu tür ürünlerin sigarayı bırakmayı kolaylaştırdığını kanıtlıyor fakat sigarayı içmeye devam ederek bunları kullanmanızın bir yararı yok.Bu ürünler sigarayla aranızda ki ipleri bir anda değil alıştıra alıştıra koparmanıza yardımcı oluyor.

Sigara bırakma merkezleri

Doktor kontrolünde bırakmak en iyi yollardan biridir.Doktorunuzun yazacağı ilaçlar nikotin içeren ürünler kullanmadan bırakmanıza yardımcı olabilir.Sigarayı bırakma merkezleri tüm devlet hastanelerin de mevcut.Doktorunuzun önereceği bu ilaçlar beyninizde ki sigara istediğini azaltıyor.Birtakım ilaçlar ise sigarayı bıraktıktan sonra ki ruhsal boşluğunuzu azaltmaya yardımcı olabilir.

Teşvik ve davranışsal terapi

Destek gruplarına katılabilir veya çevrenizdekilerle organize olarak birlikte bırakmayı deneyebilirsiniz.Birbirinizi teşvik etmek yararlı olacaktır.Destek grupların da ise davranışsal terapi uygulanabilir.Bu sayede belirli stratejiler edinerek sigarayı bırakmada ki kararlılığınızı artırabilirsiniz.

İlk günlerde stresinizi kontrol edin

Sigarayı bıraktığınız ilk zamanlar da stres ile başa çıkmanız gerekebilir.Masaj, gevşetici müzikler veya yoga sizi stresten uzaklaştırabilir.Çeşitli aktiviteler ile stresinizi kontrol etmelisiniz.Mümkün ise ilk birkaç gün stresten uzak durun.

Tetikleyiciler

Alkol, sigara içme isteğinizi tavan yaptırır.Bu tür tetikleyicilerden uzak durmalısınız.Yine kahve, çay gibi alışkanlıklar sigara içme isteği uyandırır.Yemeklerden sonra vazgeçilmez diyorsanız, yemek sonrasında dişlerinizi fırçalayın,bolca su için veya sakız çiğneyin.

Sigara deyip geçmeyin

Sigara deyip geçmeyin

Onu bana hatırlatmayın

Son sigaranızdan sonra sigaraya dair ne varsa çöpe atın.Sigara kokusu olabileceğini düşündüğünüz her şeyi,her yeri temizleyin.Sigara kokan kıyafetlerinizi yıkayın ve halılarınızı, perdelerinizi temizleyin.Parfümler ve oda spreyleri ile sigara kokusunu yaşadığınız ortamlardan uzaklaştırın.

“Daha önce çok bırakmayı denedim fakat olmuyor.” diyenlerdenseniz tekrar deneyin.Her mağlup oluşunuzda bunun nedenini araştırın ve bir sonraki girişiminizde gardınızı bu yönde alın.Kafanızda bir tarih belirleyin ve o tarih için gerekli hazırlık çalışmalarınızı yapın.

Fiziksel hareketler nikotin ihtiyacınızı hafifletir ve sizi stresten uzaklaştırmaya yardımcı olur.Bu sayede sigarayı bıraktıktan sonra olası kilo alımlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bıraktıktan sonra edindiğiniz maddi kazanımlarınız ile daha önce isteyip de almayı ertelediğiniz şeyleri satın alın. Çünkü bu ödülü hak ettiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra sizleri daha büyük bir ödül bekliyor ödüle gitmek için tıklayın.

, ,

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın