Su

Su doğamızda oldukça yaygındır. Canlı organizmalarının % 65-84′ünü oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kilosu fazla olan kişilerde su oranı az, zayıf kişilerde ise çokça bulunmaktadır.

Vücuttaki su iki farklı bölüme dağılmış olarak göze çarpmaktadır.
1-Hücre içi su yu yani intrasellüler sıvı; vücutta bulunan su kitlesinin % 70’ini ve vücut toplam ağırlığının % 45’ını oluşturmaktadır.
2- Hücre dışı su yu yani ekstrasellüler sıvı;
a) Damar içi su yu yani intravasküler sıvı. Vücud su kitlesinin % 12′sini ve vücut ağırlığının % 4′ünü oluşturur.
b) Hücre arası su yani interstisiyel sıvı. Hücre arasındaki boşlukları doldurmakla görevli olan sıvıdır, vücut su kitlesinin % 21’ini, vücut ağırlığının ise % 17’sini oluşturmaktadır.

Vücutta bu derece yoğun vaziyette bulunan su,yaşam için oldukça gereklidir, mesela bir insan besin tüketmeden haftalar boyu yaşayabilmesine rağmen susuz olarak ancak bir kaç gün yaşayabilmektedir. İnsan, vücudundaki yağ ve karbonhidrat’ın tamamını, proteinin yarısını, vücuttaki suyun ise ortalama olarak % 10 kadarını yitirdiğinde yaşamı tehlikeye girmektedir. Vücut suyunun % 20 kadarının yitirilmesi ise hayatın son bulmasına yol açmaktadır. Su besin maddelerinin emiliminde ve hücrelere naklinde, vücutta bulunan metabolizma artıklarının akciğerlere, böbreklere ve karaciğere nakledilip buradan atılmalarında, vücut ısısının düzene sokulmasında, vücud için gerekli olan oldukça çok maddenin taşınmasında önemi büyüktür.

Su,neredeyse bütün kimyasal olaylarda kullanılan ya da açığa çıkan bir maddedir. Yunanlı filozof Thales ömrünün kökenini suda aramakla büyük bir gerçeği o zamanlardan dile getirmiştir. Erişkin biri günde ortalama 2-2,2 lt su tüketir. Bu su ihtiyacını ise içecekler, besinler ve hücrelerde gelişen kimyasal metabolik olaylardan açığa çıkan kaynaklardan karşılar. Besinler ile birlikte alınan; 100 gr protein 40 gr, 100 gr karbonhidrat 54 gr, 100 gr yağ ise 106 gr su sağlamaktadır. Doğumunun ilk 27 gününde bir bebecik günlük olarak 700 ml 10 yaşındaki bir çocuk ise günlük olarak 1300 ml su almaktadır. Dengeli bir beslenme de vücud için lazım olan kalorinin % 61’i karbonhidrat, % 29′u yağ, % 10′u da proteinden gelmesi gerekmektedir. Bu denge de 200 kalorilik bir beslenme sistemi kişiye 266 gr su sağlar. Erişkin bir birey günlük yaklaşık 1000 gr suyu içeceklerle,800 gr suyu besinlerle, 300 gr suyu ise metabolik su olarak kazanmaktadır. Bu sayede toplam olarak 2100 gr su sağlamış olmaktadır.
Fakat bu oranlar beslemenin çeşidine göre değişim göstermektedir. Mesela meyva ve sebzelerin % 9O’ı sudan oluşmaktadır. Bu yüzden meyva ve sebzeden zengin bir beslenme rejiminde olan kimseler sıvılara fazla ilgi göstermezler.

Ayrıca günlük su tüketim miktarına bu konudan bakabilirsiniz.

Yoğun vaziyette seyreden ishal ve kusma vaziyetlerinde vücutdan önemli oranda su kaybedildiğinden hızla gereken önlemler alınmalıdır. Bu kayıplar özellikle küçük yaştakilere ciddi sonuçlar oluşturabilir.
Vücud önemli ölçüde su yitirdiğinde yüksek ateş, nabızda hızlanma, nabız , tansiyon düşmesi, ağız ve deride kuruma, idrarın oldukça az ve koyu renkte olması , terlemenin durması, kalbin atışındaki düzensizlikler, halsizlik, bilinçte problemler gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Günlük su tüketim miktarı | Tüm Sağlık - 23 Haziran 2012

    […] su tüketim miktarı Su tüketimi sağlığı korumak açısından önemli rol oynamaktadır.Dehidrasyon’un […]

  2. Donma vakalarında ilk yardım | Tüm Sağlık - 23 Haziran 2012

    […] kıyafetler temın edilmelidir.Donma olaylarında karşılaşılacak bir durumda vücutta oluşan su toplamalarıdır.Su toplanmış yeri kesinlikle patlatmamalıdır.Su toplanmış yer kuru ve […]

Bir Cevap Yazın