Talasemi major: Belirtileri, Tanısı

Talasemi,yani akdeniz kansızlığı hastalığının ağır geçirilen şeklidir.Yenidoğanlar da aniden meydana gelen ağır anemi neticesinde kalp yetmezliği meydana gelir.

Düzenli kan nakli yapılarak,hasta’nın ömrü birkaç yıl uzatılabilir.Yetersiz kan nakilleri sonucu,kemik iliğinin fazla kan yapması neticesinde kemikler de kırılmalar meydana gelir.Kırıklar sonucu yüz kemiklerinde deformasyon meydana gelir.Çocuğun alnı ve elmacık kemikleri çıkıntılı hale gelir.Burnun kök kısmı çöker.Boy uzaman göstermez.

Talasemi major’un belirtileri nelerdir?

  • Nefes darlığı
  • Biçimsiz surat kemikleri
  • sarılık
  • halsizlik,yorgunluk

hemoglobin kan alyuvarTalasemi major sonucunda, dalak ve karaciğer büyür.Ergenlik çağına girilemez.İlerleyen yaşlarda bu hastalık sonucu ölümlerin başında, kan nakli sonucu vücutta biriken aşırı demir’in kalbe zarar vermesi gelmektedir.

Talasemi major’ e nasıl tanı konur?

Hemoglobin elektroforezi sonucuna göre, bir çeşit hemoglobin olan Hbf’nin kanda görülmesi bu hastalığın kişide olduğunun göstergesidir.Sağlıklı insanların kanın da Hbf’ye rastlanmaz.

Hemoglobin elektroforezinde sağlıklı insanlarda olmayan, bu hastalıkta ise %50-90 arasında görülen bir çeşit hemoglobin olan HbF’in kanda bulunması tanı koydurucudur.

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın